Fesztivál programok

vissza

10. 15. csütörtök 18:30Nagyszínpad - Várkert Bazár

KÉPALÁ 2020 - irodalmi est és díjátadó

Közreműködik: Falcsik Mari, Sajó László, Vörös István, Kaszás Gergő, Moderátor: Valuska László, Mucsi Emese

A Robert Capa Kortárs Fotográfiai Központ a Margó Irodalmi Fesztivállal és a Könyves Magazinnal KÉPALÁ címmel 2020-ban is megrendezi a sajtófotó és irodalom viszonyát kutató irodalmi estjét a 38. Magyar Sajtófotó Kiállításhoz https://capacenter.hu/kial.../38-magyar-sajtofoto-kiallitas/ kapcsolódóan. A KÉPALÁ program szakmai partnere a Petőfi Irodalmi Múzeum.
Hányféle történet rejlik egy-egy fotóban? Elmesélhetők-e életek egy-egy kép alapján? Mit sűrít magába egy sajtófotó? Hogyan tehet széles körben láthatóvá egy-egy szimbolikus történetet egy sajtófotó és/vagy egy irodalmi alkotás? A KÉPALÁ című projekt a képekben rejlő történeteket kutatja.
 
A KÉPALÁ keretében felkértünk tíz Térey-ösztöndíjas szerzőt, hogy írjanak rövid prózát az exponáláskor lezárt történetekből.
A felkért írók: Falcsik Mari, Kollár Árpád, Lackfi János, László Noémi, Sajó László, Solymosi Bálint, Szilasi László, Terék Anna, Zalán Tibor és Vörös István.
Ugyanebben a témában nyílt pályázatot is indítottunk, amelyre a kiválasztott fotók inspirálta, 1500 karakteres kisprózai alkotásokat vártunk a résztvevőktől. A nyílt pályázatra 220 pályamű érkezett.
Az eseményen a nyílt pályázat nyertese mellett három felkért szerző, Falcsik Mari, Sajó László és Vörös István olvassa fel a kiválasztott sajtófotókhoz kapcsolódó alkotását. A meghívásos pályázaton résztvevő írók műveit az esemény napjától kezdve naponta publikáljuk a https://konyvesmagazin.hu/ oldalon.
A nyílt pályázatra beérkezett pályaműveket a fotók linkjére kattintva lehet olvasni:
HALMÁGYI Zsolt Loránd: Testőrök között https://konyvesmagazin.hu/testorok_kozott
GÖTZINGER Laura: Apa https://konyvesmagazin.hu/apa
MOHAI Balázs: Pár akkord és indul a pogó https://konyvesmagazin.hu/par_akkord_es_indul_a_pogo a teljes fotósorozat itt tekinthető meg https://38.sajto-foto.hu/.../entry_id/29416/vote_round/1
 
 
A 38. Magyar Sajtófotó Kiállításról
„A sajtófotó kiállítás közel négy évtizede a legjobb alkalom a közös emlékezésre. A fotóriporterek munkáin keresztül újra láthatjuk, felidézhetjük az előző esztendő legfontosabb politikai eseményeit, szomorú és vidám történéseit, az egyre nagyobb hangsúllyal jelentkező globális és helyi környezeti változásokat. Felidézhetjük a kiemelkedő sportversenyeket, eredményeket, visszaidézhetjük a legemlékezetesebb kulturális rendezvényeket és újra szembesülünk a sokszor elszomorító, megoldatlan társadalmi problémákkal, vagy éppen örülhetünk annak, ha a képek a helyzet javulásáról számolnak be.
A 38. Magyar Sajtófotó Kiállítás szerepe az emlékezés és emlékeztetés szempontjából most még nagyobb a korábbiaknál. Hiszen az elmúlt hónapokban, a világjárvány kitörése óta, alaposan megváltozott az életünk, és megváltozott a dolgok jelentése és jelentősége. Új fogalmakkal ismerkedtünk meg, és azok az életünk részévé váltak. A vesztegzár többé nem csak egy furcsa, nehezen értelmezhető szó egy Rejtő-regény címében, hanem a mindennapi valóságunk. A koronavírusról annyit mindenképp megtanultunk, hogy valami, ami hosszú időre megváltoztatja az életünket.
A Capa Központban, a sajtófotó kiállításon látható nagydíjas képsorozatok, Hajdú D. András és Kovács Bea munkái, vagy Ajpek Orsolya képriportja a Hableány tragédiájáról, Mohai Balázs és Urbán Ádám koncert- illetve cirkuszfotói – amelyek mostanában el sem készülhetnének –, nem csak a sokszor szomorú, néha vidám és időnként felemelő eseményekre, történésekre emlékeztetnek, hanem arra is, hogy nem is olyan régen volt egy normális életünk.
Bízunk abban, hogy ez a normális élet hamarosan visszatér és a fotóriporterek nem csak a pandémiát fotózhatják majd, hanem újra korlátozások nélkül dolgozhatnak, hogy bemutassák, megörökítsék mindazt, ami velünk és körülöttünk történik, normális időkben.”
Szigeti Tamás kurátor